Facebook Instagram Twitter Snapchat Pinterest TikTok

Dijital Pazarlamanın Temelleri: 6 Önemli Kanala Genel Bir Bakış

E-ticaret başarısı söz konusu olduğunda, çevrimiçi mağazanızı başlatmak savaşın yalnızca yarısıdır. Firmalar, ticari trafiği yaratmak için web sitelerini pazarlamak zorundadırlar ve bu eylem sonuç olarak satış yapmayı sağlamaktadır.

İşte bu noktada dijital pazarlama devreye giriyor. Dijital pazarlama, markanız ve ürünleriniz hakkında popülerlik kazanmanın, hedef kitlenizin güvenini kazanmanın ve insanları en sonunda bir satın alma işlemi gerçekleştirmeleri ve gelecekte daha fazlası için geri dönmeleri için çevrimiçi mağazanıza yönlendirmenin mükemmel bir yoludur.

Dijital pazarlama, stratejik olarak yaklaşıldığında e-ticaret markaları için son derece güçlü bir araçtır. Tüm kanalları bir kerede denemek yerine, sağlam adımlarla başlayın. İş hedeflerinizi, bütçenizi ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurun. Çevrimiçi işletmenizi tanıtmak için dijital pazarlamayı nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Dijital Pazarlamanın Temelleri

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, çevrimiçi platformlarda ücretli ve organik reklam çalışmaları yoluyla bir markayı, ürünü veya hizmeti tanıtma eylemidir. Dijital pazarlama, e-ticaret işletmenizin hemen hemen her türlü çevrimiçi tanıtımını kapsar.

Mesajı verenlerin, markalar olması gerekmez; bilgili çevrimiçi markalar, müşterilerinin onlar adına konuşmasına da izin verir. Bu nedenle, bir müşteri ürününüz hakkında çevrimiçi olarak parlak bir inceleme yayınlarsa veya markanız hakkında olumlu bir sosyal medyadan bahsederse, bu örnekler aynı zamanda dijital pazarlama biçimleridir.

İşletmelerin dörtte üçünden fazlası, markalarını tanıtmak için aktif olarak pazarlama kampanyaları kullanıyor. Bu işletmeler için en yaygın pazarlama hedefleri arasında artan marka bilinirliği, satışlar, katılım, olası satışlar ve gelir yer alır ve bunların tümü stratejik dijital pazarlama yoluyla elde edilebilir.

Dijital pazarlama stratejisi belirlemek

Çok yönlü bir dijital pazarlama stratejisi, birden fazla kanalı kapsar. Genel olarak konuşursak; çoğu marka diğerlerinin yanı sıra Facebook, Instagram, e-posta ve SEO'nun bir kombinasyonunu kullanır. Markanız için çalışan kanallar büyük ölçüde hedef kitlenizin nerede takıldığına, bütçenizin ve işletme hedeflerinizin ne olduğuna bağlıdır.

Şimdi, çevrimiçi işletmenizi tanıtmak için en popüler ve etkili dijital pazarlama kanallarından bazılarını nasıl kullanabileceğinize bakalım.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, mevcut müşterilerle etkileşim kurmanın ve yenileriyle ilişkiler kurmanın harika bir yoludur. Sosyal medya, Facebook ve Twitter gibi büyük oyuncuların yanı sıra Houzz ve Twitch gibi niş siteler de dâhil olmak üzere, oradaki tüm kanalları ifade eder. Kontrol edilecek ana sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır:

  • Aylık 2,3 milyar aktif kullanıcısıyla; Facebook,
  • Aylık 1 milyar aktif kullanıcısıyla; Instagram,
  • 206 milyon günlük aktif "para kazanılabilir" kullanıcısı olan Twitter,
  • Toplam 530 milyon aktif kullanıcısı olan Snapchat,
  • Aylık 454 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Pinterest,
  • 205 milyon indirme ile en hızlı büyüyen sosyal medya ağlarından biri olan TikTok,

Bu ağların her birinde organik sosyal gönderiler oluşturabilirsiniz. Organik sosyal gönderiler, herhangi bir ücretli promosyon olmadan markanızın sayfalarına gönderdiğiniz güncellemelerdir. Organik gönderilerle ilgi çekici ve tanıtım amaçlı içeriğin bir karışımını kullanmak genellikle en iyisidir ve ilgi çekici içeriğe daha fazla eğilir. Kendini tanıtan çok fazla gönderi, takibi bırakmalara ilham verebilir.

Örnek olarak, ev eşyaları satıcısı MADRE Linen, yaşam tarzı çekimleri ve ürün resimleri içeren küratörlüğünde bir Instagram akışına sahiptir:

Ancak organik gönderilerde erişiminiz ve etkileşiminiz tamamen algoritmalara bağlıdır. Daha fazla kişiye ulaşmak ve sosyal medya içeriğinizin daha fazla görüntülenmesini sağlamak için dijital pazarlama karmanıza ücretli sosyal reklamlar eklemeyi keşfedebilirsiniz. Büyük platformların her biri, çeşitli seçeneklerle kendi reklam fırsatlarını sunar.

Eposta Pazarlama

E-posta, insanların birbirleriyle ve işletmelerle iletişim kurmak için kullandıkları önde gelen bir dijital iletişim aracıdır. Ve Forrester Analytics: E-posta Pazarlama Tahmini, 2018'den 2023'e (ABD) göre, e-posta kullanımı artıyor. 12 yaş ve üzeri kişilerin yaklaşık %96'sı dijital kanalı kullanıyor ve giderek daha fazla kişi işletmelerin tanıtım e-postalarına kaydolmaya istekli. Ancak, markalı e-postalarla ilgili artan bir memnuniyetsizlik var; bu da, bunu iyi yapan markalar için daha fazla fırsat olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca e-posta, genç ve yaşlı tüketicilere ulaşmanın etkili bir yoludur. Aslında, 12 ila 17 yaş arasındaki daha fazla çevrimiçi kullanıcı Snapchat ve Facebook'a e-postayı tercih ediyor.

Arama Motoru Pazarlaması ve Optimizasyonu

Arama motoru pazarlaması (SEM) ve arama motoru optimizasyonu (SEO), çevrimiçi arama motorları aracılığıyla web sitenizin görünürlüğünü ve bulunabilirliğini artırmaya yönelik uygulamalara atıfta bulunur. SEM, özellikle ücretli taktiklere atıfta bulunurken, SEO, organik veya ücretsiz çabalara atıfta bulunur.

Bir rapor, çevrimiçi işletmelerin toplam trafiğin %35'ini ve arama motoru sonuç sayfalarından (SERP'ler) elde edilen gelirin %33'ünü kazanacağını tahmin ediyor. Dışarıda birçok arama motoru olmasına rağmen, Google açık ara hakim ve bu nedenle çoğu işletmenin öncelik verdiği arama motorudur.

SEM söz konusu olduğunda, Google Ads kontrol paneli aracılığıyla, seçtiğiniz konumlardaki sorgular için belirli anahtar kelimeleri hedefleyerek tıklama başına ödeme (PPC) görüntülü reklamlar yayınlayabilirsiniz . Bütçeniz, hedeflerinize ve anahtar kelime rekabetinize bağlı olarak değişebilir, ancak her bütçe için her zaman bir seçenek vardır.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, işletmelerin işlerini tanıtmak için içerik oluşturması ve/veya küratörlüğünü yapmasıdır. Birçoğu için içerik pazarlaması bir blog şeklini alır. Aslında, pazarlamacıların yarısından fazlası dijital pazarlama karmalarında blogları kullanıyor. İçerik, yeni ve mevcut müşterilerle ilişkiler kurmak, markanız ve ürünleriniz hakkında farkındalık yaratmak, SEO'yu güçlendirmek ve seçtiğiniz nişte otorite oluşturmak için etkilidir .

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, pazarlama platformlarınızdan otomatik eylemleri tetikleyen bir dizi kural oluşturmak için teknolojiyi kullandığınız zamandır. Pazarlama otomasyonu, teknoloji yığınınızdaki tek bir platformla sınırlı olabilir veya entegrasyonlar aracılığıyla bir araç kombinasyonunu içerebilir. Ürününüze ve satın aldığınız ürüne bağlı olarak, müşteri ilişkilerini geliştirmenin ve kişiselleştirilmiş öneriler aracılığıyla diğer ürünleri çapraz satmanın bir yolu olarak satın alma sonrası iletişimi kullanabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama veya davranışsal yeniden hedefleme, markanızla daha önce bir tür deneyime sahip kişilere pazarlama yaptığınız zamandır. Hedef kitlenizin önceki davranışlarına göre bilgilendirilmiş ve yeniden hedeflenmiş pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Eylem halindeyken şöyle görünebilir: Belki de ev eşyaları işiniz için sanatçılar tarafından tasarlanmış bir kupa koleksiyonu çıkardınız. Kupalardan birkaç ay sonra, yeni bir kupa tasarımı için farklı bir sanatçıyla işbirliği yaptınız. Sanatçı tasarımlı ilk kupanızı satın alan kişilere, bu tür ürünlere zaten ilgileri olduğunu bilerek yeniden pazarlama yapabilirsiniz.