S & P   C o .

YÜKLENİYOR...

Seller Part E-İhracat Ajansı

İş Ansiklopedisi

Fulfillment By Amazon, kısaca FBA, “Amazon tarafından ikmal” anlamına gelir. Satıcıların Amazon lojistik hizmetlerine erişimini sağlayan programın adıdır. Sipariş sürecindeki işlemlerin Amazon tarafından yerine getirilmesini ifade eder. Satıcı olarak ürünlerinizi Amazon’un ikmal merkezlerine gönderirsiniz. Ürünleriniz, bu merkezlerde uygun şekilde depolanır. Müşteri ürünü satın aldığında paketleme, kargolama, iade, müşteri hizmetleri gibi sipariş süreçlerinin tamamı sizin adınıza Amazon tarafından yerine getirilir.
Amazon’da satış yapanların sıkça kullandığı terimlerden biri olan FBM, İngilizce Fulfillment By Merchant kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Kısaca, satıcı tarafından ikmal anlamına gelir. Sipariş sürecindeki işlemlerin satıcı tarafından karşılanmasını, yerine getirilmesini ifade eder.
Devrilmeyen , satmayan ürünler genellikle ölü stok olarak adlandırılır. Envanter yönetimi yazılımı kullanmayan işletmelerde, ölü stoklar depo raflarında unutulmuş ve işe yaramaz halde kalabilir.
Depolama, daha sonra satılacak veya dağıtılacak malların depolanması eylemidir. Küçük, ev tabanlı bir işletme, ürünleri boş bir odada, bodrumda veya garajda depolarken, daha büyük işletmeler genellikle depolama için özel olarak tasarlanmış bir binada alana sahip olur veya kiralar.