Kahverengi Turuncu Sarı Yeşil Pembe Kırmızı Beyaz Mor Mavi Gri Siyah

Renklerin E-ticaret'e Etkileri

En sevdiğiniz renk nedir? İnsanlar hakkında en sevdiği renk sayesinde çok şey söyleyebilirsiniz. Aynı şeyleri eticaret siteleri için de düşünebiliriz. Birçok e-ticaret girişimcisi renklerin önemli bir faktör olduğunu bilmiyor. Doğru renk seçimi ziyaretçilerinizi sürekli tekrar eden müşterilerinize dönüştürebilir. Renk araştırma enstitüsü insanların alışveriş yaparken %92'sinin renge, %6'sının dokunma duyusuna ve %2'sinin de koku ve işitme duyusuna başvurduklarını söylüyor.

Renklerin E-ticaret'e Etkileri

Kahverengi

Alışveriş yapanlar için güçlü ve güvenilir bir renktir. Güven havası verir ve doğru miktarlarda kullanılırsa ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Turuncu

Hırs, enerji ve sıcaklık verir. Aynı zamanda tutkuyu, özgünlüğü ve yeni başlangıçları temsil eder. Mavinin serin tonlarıyla eşleştirilen turuncu, olumlu ve heyecan verici bir hava verebilir.

Sarı

Ziyaretçilerin dikkatini çekebilecek neşeli ve eğlenceli bir renktir. Bununla birlikte, aşırı derecede sarı kullanımı müşterileri kapatabileceğinden, ölçülü olarak kullanılmalıdır.

Yeşil

Doğal ve organik bir havası vardır, bu yüzden göze çok kolay geldiği düşünülür. Alışveriş yapanlar yeşili gördüklerinde pozitiflik, rahatlama, güvenlik ve uyum ile ilişkilendirirler.

Pembe

Genellikle kadınlık ile ilişkilendirilse de, iyi kalpliliği, romantizmi ve sevgiyi yaydığı için erkeklere de hitap edebilir. Pembe yatıştırıcı bir etkiye sahiptir, bu nedenle siyah, turuncu ve kırmızı gibi daha agresif renkleri dengelemek için kullanılabilir.

Kırmızı

Alışveriş yapanların en derin, en ilkel duygularına dokunur. Kırmızı genellikle aşk, yaşam ve güvenle ilişkilendirildiğinden, doğru kullanıldığında ziyaretçileri ömür boyu müşteriye dönüştürebilir. Ancak dikkatli olun, bir eticaret sitesinde çok fazla kırmızı görsel bunaltıcı olabilir.

Beyaz

Saflık, sağlık ve netlik yayar ve çoğu e-ticaret sitesi için esastır. Müşterilerin kendilerini sıkışmış hissetmemeleri için içeriğinizin etrafına her zaman boş beyaz alan ekleyin.

Mor

Uzun zamandır kraliyet, güç ve refah ile ilişkilendirilmiştir. Bu rengin akıllıca kullanılması, ziyaretçinin olumlu bir satın alma yapmasına yardımcı olabilir.

Mavi

Güven, huzur ve üretkenlik duygularını taşır. En yaygın renklerden biri olmasına rağmen, mavinin iştahı azalttığı söylendiği için, web sayfanız konaklama sektörüyle, özellikle restoranlarla ilgiliyse kaçınılmalıdır.

Gri

Genellikle ciddiyet ve muhafazakar bir zihniyet ile bağlantılıdır. Doğru gri tonları, turuncu, kırmızı ve kraliyet mavisi gibi daha canlı renkler için harika bir fon görevi görebilir.

Siyah

Güç ve hakimiyet ile ilişkilidir. E-ticarette kullanıldığında potansiyel müşterilere kendinden emin bir mesaj gönderir. Aşırı kullanım, yumuşak ve kasvetli bir ambiyans yaratabilir, bu nedenle diğer sakin renklerle birlikte ölçülü olarak kullanılmalıdır.